Aktualności
Plany Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego
100 dni ministra Gowina w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego to wciąż więcej pytań niż odpowiedzi. Oto najistotniejsze kwestie:
1. Przygotowanie nowej ustawy – Prawo o szkolnictwie wyższym
W lutym Jarosław Gowin ogłosił rozpoczęcie konkursu na założenia do nowej ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym. – Wzorem dla takiego rozwiązania były podobno działania duńskiego rządu w latach 90.
Plany zakładają zaprezentowanie pełnego tekstu ustawy w 2019 roku. Na jesień 2017 roku zaplanowano pierwszy Narodowy Kongres Nauki. – Jego misją będzie wypracowanie postulatów reform. Wynika z tego, że jej założenia będą wypracowywane latami skoro nie ma jeszcze nawet postulatów.
2. Narodowy Program Rozwoju Humanistyki
Zapowiedziano zwiększenie finansowania humanistyki o 20 mln zł. Oprócz tego zmieniona została formuła Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki, w którym działać będą teraz dwa moduły: Dziedzictwo narodowe i Uniwersalia. Środki przeznaczone na część Rozwój zostaną przeniesione do Narodowego Centrum Nauki, które opracuje program małych grantów.
3. Polska Komisja Akredytacyjna
Jej rola zostanie zmieniona – Projekt rozporządzenia jest już podobno gotowy. Ogranicza on m.in. ocenę formalną PKA.
4. Innowacyjność
MNiSW przygotowuje ustawę o innowacyjności, która ma umożliwić szybkie prowadzenie zmian proponowanych przez przedsiębiorców i naukowców. W projekcie znajdują się zapisy dotyczące nowego sposobu ustalania kosztów kwalifikowanych, wydłużenie okresu możliwości odliczenia kosztów działalności B+R, oraz wsparcie dla start-upów
5. Deregulacja
W planach Ministerstwa jest odbiurokratyzowanie szkolnictwa wyższego. Kończą się prace nad opracowywaniem Pakietu deregulacyjnego – część propozycji zebranych podczas konsultacji wejdzie w życie już od nowego roku akademickiego.
Zapowiedzi brzmią interesująco, tylko kiedy doczekamy konkretów?